Portal_background_image

معرفي شهرستان

دليجان مركز شهرستان دليجان است كه از نظر بخش بندي كشوري يك از شهرستانهاي  استان مركزي  محسوب مي گردد  . گستردگي آن نزديك به ۸۰۰  هكتار  با بيش از سي وسه هزار نفر جمعيت و در كنار راههاي پيوند دهنده چندين استان كشوراست
از شمال به قم( ۸۰ كيلومتر ) ، از جنوب به اصفهان ( ۱۶۵ كيلومتر ) ، از شرق به كاشان ( ۷۰ كيلومتر ) ، از شمال غربي به آشتيان ( ۱۰۰ كيلومتر ) ، از غرب به اراك مركز استان ( ۱۴۵ كيلومتر ) و از جنوب غربي به محلات ( ۲۰ كيلومتر ) محدود مي گردد .

در باره نام دليجان سخن هاي فراواني گفته شده است. اينكه اين نام از كجا آمده و به چه معنايي است به سختي مي‌توان داوري كرد . بومي هاي منطقه آن را دليگن يا دليگان مي‌گويند كه پس از حمله اعراب دليگان نيز معرب گشته و به دليجان مبدل گرديده است. يكي ديگر از اسنادي كه درباره نام دليجان وجود دارد اين است كه در تاريخ محلي آمده كه اين منطقه مردم دليري داشته و به همين منظور آن را دليرگان مي‌خواندند و سپس با كاربرد سنگين تكرار حرف «ر» اين حرف از آن حذف و دليگان گشته و در نهايت دليجان شده است.

گويش دليجان به زبان راجي مي‌باشد. اين زبان بس شگفت كه نشانه هاي آن در دليجان و برخي توابع آن بر جاي مانده است، داستان از يك زبان نيرومند ايراني مي‌گويد كه به دليل ويژگي هاي برتر خود، نشان مي‌دهد كه روزگاري دراز، در يك قلمرو گسترده، مركزيت داشته و روز به روز با يورش به آن پهنه آن كمتر و كمتر گرديده است. گويش راجي ريشه در زبان ري باستان دارد.

دليجان پيشتر شهري بسيار بزرگ بوده و چهار دروازه در چهار سويش ، گستردگي آن را نشان مي داده است. اين چهار دروازه عبارتند از :

۱- دروازه قليون ( qalyon  ) نزديك قلعه مرد .

۲- دروازه آتشكده در جنوب و در نزديكي روستاي آتشكوه قرار داشته ، از اين نام مي توان فهميد يكي از دروازه هاي دليجان در اين سوي بوده است .

۳- دروازه شاه ولي در غرب .

۴- دروازه كاه و گندم در جنوب شرقي در نزديكي كوهي به همين نام .

دليجان از جنوب به نيم ور مي­پيوسته است، حمدالله مستوفي درباره نيم ور گفته است :

«جمشيد شاه از سلسله پيشداديان ، نيم ور را بنيان گذاشته و در آنجا كاخ عظيمي كه هنوز خرابه هاي آن را مي توان ديد ، بنا كرد .بعدها گشتاسب شاه در آنجا آتشگاهي برپا داشت.»

در شرق دليجان چشمه اي از غار چال نخجير بيرون مي آمده  و رودخانه فصلي ازنا هم در شمال شرقي آن روان بوده است . آب اين رودخانه تا چندي پيش جزء املاك مردم دليجان بوده و خريد و فروش مي شده است. آب انباري هم در نزديكي بر سر راه ارابه رو (شمالي – جنوبي) است كه هنوز پابرجاست و اين آب انبار كهن است . يك جوي آب بزرگ هم از سوي نيم ور وارد دليجان مي شده  كه شاخه اي برگرفته از آب رودخانه قم بوده است .  بر سر راه اين نهر آسيابهاي آبي ساخته بودند . در خشكسالي هاي دوره قاجاريه كه آب از جوي افتاد آب ها هم از گردش باز ماندند و با گذر روزگار ويران گرديدند و دزدان عتيقه آگاهانه و ناآگاهانه اين گنجينه هاي هويتي ما را از بين بردند .

به غير از جويهاي ياد شده ، هفتاد رشته قنات ، زمين هاي كشاورزي اين شهر را آبياري مي نموده اند . هنگام كندن چاه در شهر به رشته قناتهاي پيشين برخورد مي­نمايند .

علاوه بر آنچه گفته شد ، گواه ديگر بر گستردگي شهر وجود بازمانده سفال ها و خمره ها و آجرهاي فراوان پيرامون مسجد بزرگ است ، در كنار اين مسجد آب انبار و بازار بزرگي هم بوده كه تنها مسجد بزرگ به جاي مانده و آثار ديگر آن از بين رفته است .

قرار گرفتن در كنار كوتاهترين راه همدان به كاشان كه پيش از زايش مسيح داراي اهميت فراوان بوده ،مي تواند بر گستردگي آن افزوده باشد .

دليجان تا سالها پس از ويراني ، اهميت خود را همچنان نگه داشته است و جغرافي دانان گذشته نيز از بزرگي و اهميت آن ياد كرد ه­اند، از جمله آنان حمدالله مستوفي است كه  مي­گويد :

( دليجان در اول شهر وسط بوده است . طولش از خالدات « فه م » و عرضش از خط استوا « لح به » و اين زمان خراب است و بيست پاره ديه دارد و در محصولات نزديك جرباذقان )

همچنين در جاي ديگر از آن به بلده ياد شده است . بلد يعني شهر و بلده يعني شهر كوچك ( پس دليجان پيشينه شهر بودن را از سده هاي پيش داشته است ). در كتاب زينت المجالس آمده است كه :

« دليجان شهري وسط بوده و اكنون قصبه ايست كه قرب هزار خانه در او باشد و در قديم بيست پاره ديه از توابع او بوده است .»

عواملي كه موجب از بين رفتن شهر دليجان شده كه در كتاب تاريخ و فرهنگ دليجان آمده است .

يكي از جاذبه هاي بي بديل گردشگري دليجان غار چال نخجير است كه چشم هر بيننده­اي را خيره مي­كند . از ساير اماكن ديدني دليجان مي­توان به مسجد مس سر با قدمتي ۸۰۰ ساله ، ا مامزادگان معصوم ، آقا شابلبل ، درياچه و پارك جنگلي سد ۱۵ خرداد، يادمان شهداي گمنام و قلعه خشت و گلي نشست آباد با قدمتي بيش از ۱۲۰۰ سال اشاره نمود .

علامه عبدالهادي دليجاني از نويسندگان بنام و شهير مي‌باشد كه متاسفانه از وي تنها ۶ جلد كتاب در فقه عربي در كتابخانه عمومي آيت ا… مرعشي نجفي در قم موجود مي‌باشد و آرامگاه وي به نام  قبر آقا يكي از اماكن مورد احترام مردم شهر محسوب مي­گردد .

اقتصاد شهر دليجان در قديم بيشتر وابسته به كشاورزي و رستورانهاي بين راهي بوده است اما امروز به لطف   بهره مندي از مردمي فعال ، ريسك پذير و صنعتگر تبديل به سومين شهر صنعتي استان مركزي شده وكمترين نرخ بيكاري در استان نيز به اين شهر تعلق دارد.

مطالب ویژه

آخرین اخبار دفاتر استانداری

آخرین اخبار بخشداری ها