Portal_background_image
مطالب ویژه

جلسه كارگروه تخصصي بانوان وخانواده شهرستان دليجان به رياست يوسفي معاون فرماندار و با حضوراعضا باهدف اجراي برنامه هاي طرح توانمندسازي زنان روستايي وشناسايي آسيب‌هاي اجتماعي درمحل فرمانداري برگزار شد. ← جلسه مشترك كميته فنى بررسي طرح هاى اشتغالزا دليجان و محلات ازمحل صندوق توسعه ملى(سايت كارا) به رياست فرماندارو با حضورمديركل كارورفاه اجتماعي استان و متقاضيان وام برگزار شد. ← جلسه كميته مناسب سازي فضاهاي شهري و روستايي ويژه معلولين و جانبازان شهرستان دليجان به رياست معاون فرماندار و با حضور اعضا در سالن جلسات فرمانداري برگزار گرديد ← جلسه مديريت پسماند شهرستان دليجان با موضوع مشكلات پسماندهاي شهري وروستائي به رياست يوسفي معاون فرماندارو با حضور اعضاي كارگروه شهرستان برگزار شد ← جلسه ستاد پدافند غيرعامل ((آنفولانزاي فوق حاد پرندگان)) به رياست يوسفي معاون فرماندار وبا حضورشهردار دليجان و اعضاي ستاد جهت بررسي وضعيت شهرستان در محل فرمانداري برگزار شد. ← جلسه هماهنگي و بررسي در خصوص تفاهم نامه دو وزارتخانه جهاد كشاورزي و وزارت كشور در زمينه حفظ ، احياء توسعه و بهره برداري بهينه از منابع طبيعي به رياست يوسفي معاون فرماندار و با حضور بخشدار مركزي و اعضاي كارگروه در محل فرمانداري برگزار شد

شهرستان در يك نگاه

شهرستان دلیجان

 

مختصات: شرقی‌″۱۶ ′۴۱ °۵۰ شمالی‌″۲۷ ′۵۹ °۳۳ / ۵۰٫۶۸۷۶۸۱شرق ۳۳٫۹۹۰۸۳۱شمالی

 

 

شهرستان دلیجان

 

اطلاعات کلی

کشور     ایران 

استان     مرکزی


مردم

 

جمعیت     51621 نفر

زبان‌های گفتاری     راجی ، فارسی

مذهب     شیعه

 

شهرها

 

دلیجان ، نراق

تعداد بخش‌ها

بخش مرکزی


موقعیت و تقسیمات جغرافیایی

شهرستان دلیجان در طول جغرافیایی ۵۰ درجه و ۱۶ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۵ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۳ درجه و ۴۲ دقیقه تا ۳۴ درجه و ۱۸ دقیقه واقع شده شهر دلیجان به‌عنوان مرکز این شهرستان در ارتفاع ۱۵۳۰ متری از سطح دریا قرار دارد این شهرستان از شمال به استان قم و از جنوب به استان اصفهان و از شرق به شهرستان کاشان و از غرب به شهرستان محلات همسایه بوده و گستردگی ‌این شهرستان نزدیک به 2500 کیلومتر مربع می باشد و در کنار راه های پیوند دهنده چندین استان کشور است.‌این شهرستان در استان مرکزی از موقعیت ویژه‌ای برخوردار است و همین امر زمینه را برای تغییرات اجتماعی و فرهنگی در آن شهر فراهم آورده است و بدلیل همین عوامل ‌ا ین شهرستان در حال گذر از موقعیت کنونی به وضعیت صنعتی می باشد.

بر اساس تقسیمات کشوری شهرستان دلیجان دارای دو شهر دلیجان و نراق و یک بخش با نام بخش مرکزی، چهار دهستان و صد آبادی دارای سکنه‌است که از این تعداد ۲۹ آبادی دارای ۲۰ خانوار و بیشتر هستند.

دهستان های شهرستان دلیجان عبارت‌اند از:

 

    * دهستان دودهک
    * دهستان هستیجان
    * دهستان جاسب
    * دهستان جوشق


ویژگیهای اقلیمی آب و هوایی شهرستان دلیجان

شهرستان دلیجان در قلمرو آب و هوایی نیمه خشک قرار دارد و مرکز آن یعنی شهر دلیجان دارای زمستانهای سرد و تابستانهای نسبتاً گرم است. متوسط بارندگی عمومی حدود ۱۰۰ میلی متر می‌باشد، که کمترین میزان بارندگی را در میان شهرستانهای استان است. قهوه خانه غضنفر در این شهر واقع شده‌است.

 

سوغات شهرستان

نبات، حلوا، شکری، ارده، جوزقند، زعفران,


جاذبه‌های گردشگری

جاذبه‌های گردشگری این شهرستان شامل: کاروانسرای دودهک، پل شاه عباسی دودهک، غار چال نخجیردلیجان، شهر تاریخی نراق، بازار، آب انبار، مساجد، بافت تاریخی و امامزاده‌ها است. غار چال نخجیر از دیدنی‌های بسیار جالب منطقه ‌است. گوشواره‌های آهکی که بر روی طاق شکل گرفته، دارای اشکال بی نظیر است. وجود هر دو مسیر آبی و خشک در این غار، امکان پیاده روی و قایق سواری را بصورت توامان فراهم کرده‌است.

 

جمعیت

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان دلیجان در سال ۱۳۹5 برابر با 51621 نفر بوده‌است که از این میان ۲۴۹۷۵ نفر مرد و ۲۴۰۱۱ نفر زن بوده‌اند.


مطالب ویژه
آخرین اخبار دفاتر استانداری

آخرین اخبار بخشداری ها