Portal_background_image
مطالب ویژه

نماينده مردم محلات ودليجان درمجلس، مهندس كردي فرماندار و رئيس شبكه بهداشت دليجان و جمعي از خيرين حوزه بهداشت و درمان دليجان ومحلات عصر دوشنبه باوزيربهداشت ودرمان كشور ديداركردند. ← به منظور انعكاس بهتر اخبار شهرستان و مديريت فضاي مجازي در انتخابات شهرستان مهندس كردي فرماندار دليجان جلسه اي با مديران شبكه هاي اجتماعي و خبرنگاران شهرستان برگزار كرد. ← جلسه انتخاب هيئت اجرايي انتخابات رياست جمهوري با حضور معتمدين شهرستان دليجان ← بازديد مهندس كردي فرماندار شهرستان دليجان و مسئول ادارات مربوطه از مجتمع كارخانجات ستاره طلايي به منظور بررسي مشكلات صنعتي ← اولين جلسه شوراي اداري شهرستان دليجان در سال 96 به رياست مهندس كردي فرماندار شهرستان و با حضورامام جمعه محترم دليجان و اعضاي شوراي اداري اين شهرستان برگزار گرديد. ← در پايان هفتمين روز ثبت نام از داوطلبان حضور در انتخابات شوراي اسلامي شهر و روستا 296داوطلب با حضور در فرمانداري شهرستان دليجان مراحل ثبت نام خود را با موفقيت به پايان رساندند.

شهرستان در يك نگاه

شهرستان دلیجان

 

مختصات: شرقی‌″۱۶ ′۴۱ °۵۰ شمالی‌″۲۷ ′۵۹ °۳۳ / ۵۰٫۶۸۷۶۸۱شرق ۳۳٫۹۹۰۸۳۱شمالی

 

 

شهرستان دلیجان

 

اطلاعات کلی

کشور     ایران 

استان     مرکزی


مردم

 

جمعیت     ۴٨٩٨۶ نفر

زبان‌های گفتاری     راجی ، فارسی

مذهب     شیعه

 

شهرها

 

دلیجان ، نراق

تعداد بخش‌ها

بخش مرکزی


موقعیت و تقسیمات جغرافیایی

شهرستان دلیجان در طول جغرافیایی ۵۰ درجه و ۱۶ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۵ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۳ درجه و ۴۲ دقیقه تا ۳۴ درجه و ۱۸ دقیقه واقع شده شهر دلیجان به‌عنوان مرکز این شهرستان در ارتفاع ۱۵۳۰ متری از سطح دریا قرار دارد این شهرستان از شمال به استان قم و از جنوب به استان اصفهان و از شرق به شهرستان کاشان و از غرب به شهرستان محلات همسایه بوده و گستردگی ‌این شهرستان نزدیک به 2500 کیلومتر مربع می باشد و در کنار راه های پیوند دهنده چندین استان کشور است.‌این شهرستان در استان مرکزی از موقعیت ویژه‌ای برخوردار است و همین امر زمینه را برای تغییرات اجتماعی و فرهنگی در آن شهر فراهم آورده است و بدلیل همین عوامل ‌ا ین شهرستان در حال گذر از موقعیت کنونی به وضعیت صنعتی می باشد.

بر اساس تقسیمات کشوری شهرستان دلیجان دارای دو شهر دلیجان و نراق و یک بخش با نام بخش مرکزی، چهار دهستان و صد آبادی دارای سکنه‌است که از این تعداد ۲۹ آبادی دارای ۲۰ خانوار و بیشتر هستند.

دهستان های شهرستان دلیجان عبارت‌اند از:

 

    * دهستان دودهک
    * دهستان هستیجان
    * دهستان جاسب
    * دهستان جوشق


ویژگیهای اقلیمی آب و هوایی شهرستان دلیجان

شهرستان دلیجان در قلمرو آب و هوایی نیمه خشک قرار دارد و مرکز آن یعنی شهر دلیجان دارای زمستانهای سرد و تابستانهای نسبتاً گرم است. متوسط بارندگی عمومی حدود ۱۰۰ میلی متر می‌باشد، که کمترین میزان بارندگی را در میان شهرستانهای استان است. قهوه خانه غضنفر در این شهر واقع شده‌است.

 

سوغات شهرستان

نبات، حلوا، شکری، ارده، جوزقند، زعفران,


جاذبه‌های گردشگری

جاذبه‌های گردشگری این شهرستان شامل: کاروانسرای دودهک، پل شاه عباسی دودهک، غار چال نخجیردلیجان، شهر تاریخی نراق، بازار، آب انبار، مساجد، بافت تاریخی و امامزاده‌ها است. غار چال نخجیر از دیدنی‌های بسیار جالب منطقه ‌است. گوشواره‌های آهکی که بر روی طاق شکل گرفته، دارای اشکال بی نظیر است. وجود هر دو مسیر آبی و خشک در این غار، امکان پیاده روی و قایق سواری را بصورت توامان فراهم کرده‌است.

 

جمعیت

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان دلیجان در سال ۱۳۹۰ برابر با ۴۸۹۸۶ نفر بوده‌است که از این میان ۲۴۹۷۵ نفر مرد و ۲۴۰۱۱ نفر زن بوده‌اند.


مطالب ویژه
آخرین اخبار دفاتر استانداری

آخرین اخبار بخشداری ها