Portal_background_image
مطالب ویژه

برگزاري كارگروه تخصصي اجتماعي وفرهنگي به رياست مهندس سليماني فرماندارشهرستان دليجان باحضور محمدرضا يوسفي معاون اجتماعي وسياسي فرماندار، ← ملاقات انصاري فر مدير كل بنياد شهيد وايثارگران استان مركزي با مهندس سليماني فرماندارشهرستان دليجان ← برگزاري مراسم توديع منصوري شهردار اسبق ومعرفي داود فرداد شهردار جديد با حضورمهندس سليماني فرماندارشهرستان دليجان ومدعوين استاني مهندس حيدري مديركل دفترامور شهري استان ← ملاقات مهندس قناتي معاون برنامه ريزي وامور عمراني فرماندار شهرستان دليجان با قاضي زاده هاشمي وزير بهداشت،درمان وآموزش پزشكي كشور ← ملاقات مهندس قناتي معاون برنامه ريزي وامورعمراني فرماندارشهرستان دليجان با دژپسند وزير اقتصاد ودارايي كشور ← برگزاري مراسم افتتاحيه مهمانسراي انتظامي شهرستان دليجان در شهر نراق باحضور سردار عزيزي فرمانده كل انتظامي استان مركزي، مهندس سليماني فرماندار شهرستان دليجان

شهرستان در يك نگاه

شهرستان دلیجان

 

مختصات: شرقی‌″۱۶ ′۴۱ °۵۰ شمالی‌″۲۷ ′۵۹ °۳۳ / ۵۰٫۶۸۷۶۸۱شرق ۳۳٫۹۹۰۸۳۱شمالی

 

 

شهرستان دلیجان

 

اطلاعات کلی

کشور     ایران 

استان     مرکزی


مردم

 

جمعیت     51621 نفر

زبان‌های گفتاری     راجی ، فارسی

مذهب     شیعه

 

شهرها

 

دلیجان ، نراق

تعداد بخش‌ها

بخش مرکزی


موقعیت و تقسیمات جغرافیایی

شهرستان دلیجان در طول جغرافیایی ۵۰ درجه و ۱۶ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۵ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۳ درجه و ۴۲ دقیقه تا ۳۴ درجه و ۱۸ دقیقه واقع شده شهر دلیجان به‌عنوان مرکز این شهرستان در ارتفاع ۱۵۳۰ متری از سطح دریا قرار دارد این شهرستان از شمال به استان قم و از جنوب به استان اصفهان و از شرق به شهرستان کاشان و از غرب به شهرستان محلات همسایه بوده و گستردگی ‌این شهرستان نزدیک به 2500 کیلومتر مربع می باشد و در کنار راه های پیوند دهنده چندین استان کشور است.‌این شهرستان در استان مرکزی از موقعیت ویژه‌ای برخوردار است و همین امر زمینه را برای تغییرات اجتماعی و فرهنگی در آن شهر فراهم آورده است و بدلیل همین عوامل ‌ا ین شهرستان در حال گذر از موقعیت کنونی به وضعیت صنعتی می باشد.

بر اساس تقسیمات کشوری شهرستان دلیجان دارای دو شهر دلیجان و نراق و یک بخش با نام بخش مرکزی، چهار دهستان و صد آبادی دارای سکنه‌است که از این تعداد ۲۹ آبادی دارای ۲۰ خانوار و بیشتر هستند.

دهستان های شهرستان دلیجان عبارت‌اند از:

 

    * دهستان دودهک
    * دهستان هستیجان
    * دهستان جاسب
    * دهستان جوشق


ویژگیهای اقلیمی آب و هوایی شهرستان دلیجان

شهرستان دلیجان در قلمرو آب و هوایی نیمه خشک قرار دارد و مرکز آن یعنی شهر دلیجان دارای زمستانهای سرد و تابستانهای نسبتاً گرم است. متوسط بارندگی عمومی حدود ۱۰۰ میلی متر می‌باشد، که کمترین میزان بارندگی را در میان شهرستانهای استان است. قهوه خانه غضنفر در این شهر واقع شده‌است.

 

سوغات شهرستان

نبات، حلوا، شکری، ارده، جوزقند، زعفران,


جاذبه‌های گردشگری

جاذبه‌های گردشگری این شهرستان شامل: کاروانسرای دودهک، پل شاه عباسی دودهک، غار چال نخجیردلیجان، شهر تاریخی نراق، بازار، آب انبار، مساجد، بافت تاریخی و امامزاده‌ها است. غار چال نخجیر از دیدنی‌های بسیار جالب منطقه ‌است. گوشواره‌های آهکی که بر روی طاق شکل گرفته، دارای اشکال بی نظیر است. وجود هر دو مسیر آبی و خشک در این غار، امکان پیاده روی و قایق سواری را بصورت توامان فراهم کرده‌است.

 

جمعیت

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان دلیجان در سال ۱۳۹5 برابر با 51621 نفر بوده‌است که از این میان ۲۴۹۷۵ نفر مرد و ۲۴۰۱۱ نفر زن بوده‌اند.

مطالب ویژه

آخرین اخبار دفاتر استانداری

آخرین اخبار بخشداری ها