Portal_background_image

جاذبه هاي طبيعي و گردشگري

یکی از زیباترین و خیره کننده ترین جاذبه های طبیعی شهرستان دلیجان غار نخجیر این شهرستان است که از نظر طبیعی جزو غارهای نادر جهان است.

  غار نخجیر در پی عوامل زمین ساختی و هوازدگی شیمیایی پدید آمده است و عموما بلورین بوده و از پتانسیل عظیم سنگ های تزئینی برخوردار است، این غار در سال 1368 ‏شناسایی شده و گروه های کوهنوردی تا ژرفای دو هزار متری آن پیشروی کرده اند، اخیرا نیز غارنوردان موفق شده اند با شناسایی دو مسیر انحرافی به انتهای اصلی این غار دست یابند.

ارتفاع این غار گاه از 20 متر تجاوز می کند و دره های ژرفی که بیشتر راه های انحرافی را فراگرفته بازتاب نور از منشورهای بلور و کلسیت در کنار آویزهای متنوع، پوشش اسفنجی بلورین دیواره ها و کف غاره آن را مساعد بازدید جهانگردان کرده است.

 

  سد پانزده خرداد :

این سد در شمال شرقی شهرستان  و در فاصله ۵ کیلومتری آن قرار دارد.

سد از نوع خاکی غیرهمگن با هسته رسی با حداکثر ارتفاع از کف رودخانه ۳۰/۵۴ متر می‌باشد. ارتفاع از روی پی ۹۶ متر، طول تاج ۳۲۰ متر و عرض آن در تاج ۱۰ متر است. حجم آب مفید آن   165 میلیون متر مکعب می‌باشد. این سد آب مورد نیاز شهرستان دلیجان و توابع آن و همچنین بخشی از آب شهر قم را تامین می‌کند. همچنین مقداری از آب سد نیز به کشاورزان این منطقه اختصاص پیدا می‌کند.

 

مسجدمس سر:

مسجد مس سر از قدیمی ترین بناهای شهر دلیجان است، که هر مسافری را برای بازدید از آنجا به سوی خود جذب می کند،قدمت این مسجد بیش از 800 سال و به دوره سلجوقی بازمی گردد.

این مسجد در جنوب غربی شهر واقع است و در سال های اخیر توسط برخی از جوانان و رزمندگان دوران دفاع مقدس بازسازی شده است.

امامزادگان معصوم این شهرستان در این آرامگاه دو خواهر به نام های کاتبه و مریم و دو برادر به نام های ابو القاسم و محمد فرزندان امام موسوی کاظم (ع) مدفون هستندواین زیارتگاه در فاصله دو کیلومتری دلیجان به طرف قم واقع شده است.

یکی از مناطق دیدنی شهرستان دلیجان شهر تاریخی ویژه نراق می باشد.

این شهر که در مسیر دلیجان به مشهد اردهال و واقع شده به علت قرارگیری (از سه طرف) بین کوه، دارای آب و هوای کوهستانی و دلپذیر است.
نراق با وسعتی حدود 70 کیلومتر مربع و 200 میلی لیتر بارندگی در سال، دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی در است.
این شهر با قدمتی 22 هزارساله قابلیت جذب گردشگران مختلف و با سلیقه‌های متفاوت را دارد. به طوری که نراق با داشتن آثار و بناهای تاریخی، و همچنین چندین امامزاده و در کنار این‌ها آب و هوا و مناظر طبیعی کوهستانی، می‌تواند به منطقه‌ای گردشگری تبدیل شود.
 همچنین مردم این شهر همچون مردم نواحی که عموما شیعه مذهب هستند، در ایام سوگواری ائمه اطهار (ع) اقدام به مراسم نخل کشی در مسیرهایی از شهر می‌کنند که در نوع خود بسیار دیدنی است.
در ادامه به ذکر برخی از مهم‌ترین نقاط گردشگری شهر تاریخی نراق پرداخته‌ایم:
مسجد جامع و آرامگاه‌ها:
 نراق بناهای تاریخی بسیاری دارد از جمله آن بنای ، بنای ساختمان و بقعه امامزاده یحیی و امامزاده سلیمان که از فرزندان به شمار می‌روند و ساختمان و بقعه امامزاده زبیده خاتون که دختر می‌باشد و همچنین بنای ساختمان و بقعه امامزاده سلطان علی که فرزند می‌باشد.
مسجد جامع نراق در سال 12433 قمری و در زمان فتحعلی‌شاه قاجار ساخته شده است. این مسجد توسط حاج علی محمد نراقی یکی از تجار متدین این شهر ساخته شد و در مرکز بافت قدیمی این شهر قرار دارد.
 سبک معماری این متعلق به دوران قاجار است و از نظر معماری بسار شبیه به مسجد آقا بزرگ کاشان است. مسجد جامع نراق در سال ۱۳۷۹ با شماره ۳۵۳۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

دره آبشتا یا آبشار گیسو:

دره آبشتا در سه کیلومتری شمال غربی شهر نراق و در امتدا کوه اُل (OL) قرار دارد.
 در انتهای این دره، فصلی زیبایی وجود دارد که به علت رویش گیاه پرسیاوش، در گویش محلی آن را گیسو می‌نامند. ارتفاعات این دره محلی مناسب برای صخره نوردی است.

 آب انبارهای شهر نراق:

آب انبارهای شهر نراق یکی از شاهکارهای معماری دوره قاجار هستند. این در هر سه محله نراق یعنی محله بالا، محله پائین و محله بازار دیده می‌شوند.
که به آب‌انبار محله بالا نیز شهرت دارد، از آثار دوره قاجار به حساب می‌آید و در سال 1380 با شماره 4606 در کشور به ثبت رسید.

ه ویلیجیا و میل نراق:
کوه ویلیجیا در شرق نراق قرار دارد و از دامنه آن چشمه رود جریان دارد. نیز در 77 کیلومتری شرق این شهر در گردنه‌ای موسوم به گردنه نراق در مسیر نراق - مشهد اردهال و در دامنه کوه ویلیجیا خودنمایی می‌کند.
 این میل در نقطه‌ای قرار دارد که بر تمامی دشت و کوه‌های اطراف اشراف دارد. به طوری که از شرق به منطقه مشهد اردهال، از غرب به شهر نراق و از شمال‌غرب به بخشی از جاسب مسلط است. میل نراق در سال 1381 با شماره 6978 به ثبت رسیده است.
موزه مردم‌شناسی:
قنات وقفی حاج الله داد، موزه آب شهر نراق در محل آب انبار حاج عبد الباقی، نیز از جمله نقاط دیدنی این شهر است.
 توسط مردم و شهرداری این شهر در دست راه‌اندازی است. از نکات جالب این موزه اینکه، قرار است این موزه به فضایی برای معرفی تجهیزات زندگی، اشیاء، اسناد، مدارک، تصاویر و آئین‌ها و صنایع دستی تبدیل شود و در این راستا شهرداری نراق حجره‌ها و غرفه‌های این موزه را به خانواده‌های نراقی واگذار می‌کند تا آنها، خود در تزئین، طراحی و تکمیل وسایل اقدام کنند.
بازار شمس السلطنه:
از آثار تاریخی بسیار زیبا و دیدنی است که در قرن 13 هجری، ساخته شده است.
 معماری بنای این همراه با حجره‌ها و تیمچه‌ها از ظرافت و زیبایی خاصی برخوردار است. سقف‌های گنبدی شکل این بازار ویژگی منحصر به فردی به آن بخشیده است. بازار شمس السلطنه با شماره 1645 در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده است.

 

مطالب ویژه

آخرین اخبار دفاتر استانداری

آخرین اخبار بخشداری ها